Uncategorized

Torbiele na jajnikach – przyczyny i leczenie

Torbiele na jajnikach – częsta przypadłość kobiet

Torbiele na jajnikach są często wykrywane podczas standardowego badania ginekologicznego z wykorzystaniem aparatu USG dopochwowego. Mogą wstępować zarówno u bardzo młodych, jak i starszych kobiet, przy czym typów cyst wyróżnia się około 40. Te patologiczne zmiany na jajnikach zazwyczaj nie dają wyraźnych objawów, dlatego też wiele kobiet może nie wiedzieć o ich istnieniu.

Czym są torbiele na jajnikach?

Torbielami na jajnikach nazywa się patologiczne cysty o cienkich ściankach, które mogą być wypełnione płynem lub litą zawartością. Dzielą się na torbiele prawdziwe wypełnione tkanką nabłonkową oraz torbiele rzekome, w których wnętrzu nie znajduje się nabłonek, a tkanka budująca narząd. Cysty przypominają swoim wyglądem niewielkie baloniki o bardzo różnej wielkości – największe mogą osiągać rozmiary dużej pomarańczy. Mogą występować pojedynczo lub tworzyć grupy. Bardzo często torbiele pojawiają się u kobiet w okresie rozrodczym i są dość powszechną przypadłością diagnozowaną przez ginekologów.

Jakie objawy dają torbiele jajników?

Torbiele jajników mogą nie dawać żadnych typowych objawów, dlatego w większości przypadków ich diagnostyka jest całkiem przypadkowa. Mogą dawać objawy wówczas, kiedy osiągają duże rozmiary i zaczynają uciskać sąsiednie narządy, np. pęcherz. Wówczas kobieta może odczuwać bóle podbrzusza, zwiększoną bolesność podczas miesiączek, zaburzenia cyklu, mogą pojawiać się krwawienia między miesiączkami, parcie na mocz. Niekiedy mniejsze torbiele powodują uczucie ciągnięcia podbrzusza czy kłucie w okolicy jajnika – objawy te zazwyczaj nie są mocno nasilone, dlatego też ciężko je powiązać z tą konkretną dolegliwością. Dopiero wykonanie badania USG dopochwowego może obnażyć problem, a także pozwoli ustalić wielkość i typ torbieli. Rzadko zdarza się, że cysty pękają lub ulegają skręceniu i wówczas kobieta czuje silny ból podbrzusza, mogą pojawić się wymioty, osłabienie oraz krwawienie z dróg rodnych. Podczas skręcenia torbieli może nawet dojść do niedokrwienia jajnika – dlatego też każdy nagły przypadek silnego bólu, który łatwo nie ustępuje wymaga konsultacji z lekarzem.

Dlaczego powstają torbiele?

Większość torbieli występuje u kobiet w okresie rozrodczym, ponieważ ich pojawianie się ma ścisły związek z pracą jajników. Zdarza się, że tuż przed owulacją na skutek zaburzeń hormonalnych pęcherzyk Graafa nie pęka i przekształca się w torbiel. Są to torbiele czynnościowe, które nie przeradzają się w stany nowotworowe i nie występują przed pokwitaniem oraz po przekwitaniu. Często wchłaniają się samoistnie. Cysty wypełnione krwią mogą wykształcać się również podczas endometriozy oraz towarzyszą zespołowi policystycznych jajników. Zdarzają się również tzw. torbiele skórzaste wypełnione komórkami naskórka, a nawet tkanką kostną czy komórkami tłuszczowymi. Najprawdopodobniej powstają one z nierozwiniętego płodu.

Jak leczyć torbiele na jajnikach?

W przypadku zdiagnozowania torbieli czynnościowych lekarze zalecają regularną obserwację zmiany, konieczne są wizyty u ginekologa i wykonywanie USG dopochwowego, podczas którego można sprawdzić, czy torbiel nie rośnie. Często ustępują one samoistnie lub po podawaniu preparatów hormonalnych blokujących wydzielanie FSH oraz LH przez przysadkę mózgową. Już po jednym miesiącu leczenia, w 5-7 dniu kolejnego cyklu wykonuje się USG poczas, którego można sprawdzić, czy cysty wchłonęły się lub zmniejszyły. Leczenie operacyjne zalecane jest w przypadku torbieli o dużych rozmiarach, które uciskają sąsiednie tkanki oraz takich, które zagrażają pęknięciem lub skręceniem. Zabieg wykonuje się technologią laparoskopową. Jeśli torbiele zajmują znaczą część jajnika i występują w grupach, lekarz może zadecydować o usunięciu narządu. Jeden zdrowy jajnik nadal pozwala na to, by kobieta zaszła w ciążę i urodziła zdrowe dziecko. Wszystkie torbiele należy obserwować – jeśli nie ustępują mimo leczenia hormonalnego lub powiększają swoje rozmiary, lekarz zadecyduje o chirurgicznym usunięciu zmian. Należy jednak podkreślić, że torbiele mają tendencje do nawracania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *