Uncategorized

Jakie zioła może pić kobieta w trakcie ciąży?

Zioła mają zbawienny wpływ na człowieka bez względu na wiek. Niestety, należy wiedzieć o tym, że kobiety w ciąży nie mogą bez ograniczeń spożywać wszystkich, dowolnie wybranych ziół. Mogłoby to doprowadzić do wystąpienia wielu niezwykle groźnych efektów ubocznych. Jest wiele ziół, które mogą pomóc kobiecie w zniwelowaniu nieprzyjemnych dolegliwości takich jak nudności czy wymioty, jednak nie brak też takich, które mogłyby spowodować komplikacje w rozwoju dziecka. Oto poradnik na temat stosowania ziół w trakcie ciąży. 

Z jakimi dolegliwościami zmagają się kobiety w trakcie ciąży?

Mimo iż ciąża nazywana jest stanem błogosławionym, to bardzo często towarzyszy jej wiele niezwykle nieprzyjemnych dolegliwości – zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Najczęściej występujące objawy to bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty. Występowanie oraz nasilenie objawów w pierwszych tygodniach ciąży jest spowodowane tym, iż w tym okresie ma miejsce prawdziwa burza hormonalna w żeńskim organizmie. Skokowo rośnie poziom żeńskiego hormonu płciowego – progesteronu. Jest to hormon, za którego produkcję odpowiadają jajniki. 

Progesteron odpowiada przede wszystkim za zapobieganie nieprzyjemnym skurczom macicy a także przyczynia się do rozluźniania mięśni i więzadeł. Dzięki temu zarodek w prawidłowy sposób może zagnieździć się w ściance macicy. W kolejnych tygodniach ciąży progesteron niezbędny jest do tego, aby w piersiach kobiety mogła rozpocząć się produkcja mleka. Spadek poziomu progesteronu następuje niedługo przed akcją porodową. To właśnie wahania poziomu progesteronu są odpowiedzialne za wywoływanie wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które towarzyszą większości ciąż. Kobieta, u której następuje burza hormonów, ma ogromne wahania nastrojów. Euforia oraz dobre samopoczucie szybko mogą zamienić się w stan depresyjny. Na taki stan rzeczy wpływa nie tylko burza hormonalna, ale również zmęczenie, stres oraz zaburzenia w procesach metabolicznych zachodzących w kobiecym organizmie.

Jakich ziół unikać w ciąży?

W trakcie ciąży kobieta powinna szczególną uwagę zwracać na zdrowie własne oraz swojego dziecka, które już za kilka miesięcy ma przyjść na świat. Panie, które są w stanie błogosławionym, powinny koniecznie zaprzestać stosowania używek takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Zamiast nich warto sięgnąć po zioła, które wykazują się niezwykle pozytywnym wpływem na organizm przyszłej mamy oraz jej nienarodzonego dziecka. Właściwy dobór ziół może sprawić, że wszystkie nieprzyjemne dolegliwości takie jak wymioty czy nudności zostaną znacznie zmniejszone. Uwaga: warto wiedzieć o tym, że nie wszystkie zioła są dobre dla kobiet w ciąży. Z tego względu przyszłe mamy chęć stosowania ziół zawsze powinny uzgodnić z lekarzem, który przekaże im szereg informacji na ten temat. 

Zdecydowaną większość ziół można stosować w ciąży. Wiedzę na temat tego, które zioła w ciąży są dozwolone, z pewnością przekaże nam specjalista. Zioła najlepiej jest przygotowywać samodzielnie. Stanowczo odradzamy sięganie po gotowe mieszanki z super marketu, gdyż ich skład może pozostawiać wiele do życzenia

Których ziół nie wolno stosować podczas ciąży? Do grupy ziół zakazanych dla ciężarnych zaliczamy cząber, szałwię, aloes, piołun, ziele krwawnika oraz rozmaryn i tymianek. Wszystkie te zioła na wczesnym etapie ciąży mogą doprowadzić nawet do poronienia. Przyczyniają się one do wywoływania skurczów macicy. Kobieta w ciąży powinna też unikać chmielu oraz żeń-szenia. Chmiel sprawia, że znacznie zwiększa się produkcja estrogenów. Zbyt wysokie stężenie estrogenów może doprowadzić w najgorszym przypadku do wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. 

Najlepsze zioła dla kobiet w ciąży 

Do dozwolonych ziół w trakcie ciąży zaliczamy przede wszystkim pokrzywę. Jest to zioło, które najlepiej jest zbierać i suszyć samodzielnie w okresie od maja do czerwca. W pokrzywie znajdziemy spore ilości wapnia i żelaza. Oprócz tego, pokrzywa wyróżnia się właściwościami wzmacniającymi, moczopędnymi. Jest bardzo pomocna w usunięciu nadmiaru wody z organizmu a także likwiduje obrzęki. Stosowanie pokrzywy przez kobiety ciężarne jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje żadnych niebezpiecznych dolegliwości dla jej organizmu. 

Kolejne zioło, które koniecznie powinna włączyć do swojej codziennej diety kobieta w ciąży, to rumianek. Nie wywołuje ono żadnych reakcji alergicznych czy skutków ubocznych. Rumianek wspomaga trawienie oraz znacząco łagodzi stany zapalne. Pomaga także w zniwelowaniu złego nastroju a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak zgaga czy wzdęcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *