Uncategorized

Jak leczyć grypę w trakcie ciąży?

Leczenie rozmaitych chorób podczas ciąży jest mocno utrudnione. Wynika to oczywiście z tego, że silne środki przeciwbólowe mogłyby wyrządzić bardzo duże szkody dla dziecka. Szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży ryzyko wystąpienia groźnych wad rozwojowych jest największe. Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, czy istnieją jakieś bezpieczne sposoby na leczenie grypy podczas ciąży. Z myślą o nich przygotowaliśmy niniejszy artykuł. 

Grypa w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Grypa w ciąży może być prawdziwym utrapieniem. Kobiety, które spodziewają się dziecka, są najbardziej narażone na wystąpienie niezwykle groźnych powikłań. Z tego względu swoją terapię choroby powinny koniecznie uzgodnić z lekarzem. Jeżeli samodzielnie będą przyjmowały różne silne leki, może to sprawić, że u dziecka nastąpią niezwykle groźne wady rozwojowe. Warto wiedzieć, że grypa w ciąży może pojawić się zarówno na początku jak i tuż przed porodem. Jeżeli jest niewłaściwie leczona, może być zagrożeniem dla dziecka. Co najgorsze, objawy grypy w trakcie ciąży są bardziej dotkliwe. Dodatkowo, choroba może trwać dłużej niż u kobiety, która nie jest w ciąży. 

Tak jak wspomnieliśmy, objawy oraz przebieg grypy podczas ciąży są bardziej uciążliwe. Z tego względu każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna w szczególny sposób dbać o stan swojego zdrowia. Dbałość o odporność oraz umiarkowana aktywność fizyczna pomogą uchronić się przed zachorowaniem na grypę. Oczywiście, nie daje to stuprocentowej gwarancji, jednak w przypadku wystąpienia schorzenia chroni przed jego najcięższym przebiegiem. Warto wiedzieć także, że w trakcie ciąży kobieta jest znacznie bardziej narażona na zarażenie się różnego rodzaju chorobami – nie tylko grypą, ale również innymi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. 

Grypa jest wywoływana przez wirusy. Pierwsze objawy pojawiają się nagle, z kolei przeziębienie rozwija się w wolnym tempie. O pojawieniu się grypy można mówić wtedy, gdy mamy bardzo wysoką gorączkę, około 39 stopni. Oprócz tego, najważniejsze objawy grypy to bóle mięśni i stawów, ból głowy, osłabienie oraz zmęczenie. Towarzyszy temu też brak apetytu, kaszel i katar. U niektórych pacjentów jednocześnie występują dolegliwości żołądkowe. 

Wpływ grypy na rozwój dziecka w ciąży 

Wiele kobiet obawia się, że wystąpienie grypy może w jakiś sposób zaszkodzić rozwijającemu się w ich łonie dziecku. W przypadku, gdy grypa pojawiła się w pierwszym trymestrze oraz towarzyszą jej bardzo silne objawy, wówczas kobieta jest bardziej narażona na skurcze macicy. To z kolei może sprawić, że dojdzie do poronienia. Z kolei u pań, u których poród jest już bardzo blisko, grypa może wywołać przedwczesną akcję porodową. 

Kobieta, która zaobserwuje u siebie pierwsze objawy grypy w ciąży, powinna jak najszybciej udać się na wizytę lekarską. Jest to niebezpieczna choroba mogąca wywoływać wiele niezwykle groźnych powikłań. W niektórych przypadkach komplikacje pogrypowe mogą spowodować wiele uszkodzeń w ciele nienarodzonego dziecka, np. w kościach, sercu lub w układzie nerwowym czy pokarmowym. Aby się przed tym uchronić, zawsze po zaobserwowaniu nawet bardzo łagodnych objawów koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza specjalisty. Wskaże on najlepsze metody leczenia, które będą w pełni bezpieczne dla przyszłej mamy oraz jej dziecka. 

Co zrobić, by uchronić się przed zachorowaniem na grypę w trakcie ciąży? 

Jak wiemy, grypa jest wirusem, dlatego zarazić się nią można poprzez drogę kropelkową. Aby uniknąć zarażenia grypą, należy unikać dużych zbiorowisk ludzi. Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować ze spotkań z osobami, które mają objawy takie jak katar, kaszel czy ból gardła. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna również ograniczać dotykanie klamek czy poręczy w galeriach handlowych. W takich miejscach cząsteczki wirusa mogą znajdować się nawet przez kilkanaście godzin. Kontakt ręki z tymi miejscami, a następnie dotknięcie twarzy lub oczu sprawi, że wirus dostanie się do organizmu, co poskutkuje zarażeniem grypą. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *